WYPOMINKI – modlitwa za zmarłych

wpis w: Bez kategorii | 0

 W kościele parafialnym (kartki koloru białego) w Sanktuarium (kartki koloru niebieskiego). Prosimy o czytelne wypełnianie kartek wypominkowych – wpisując osobno imiona żeńskie i męskie.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY – MSZA ŚWIĘTA GODZ. 18:00 Każdego dnia o godz. 17:30 RÓŻANIEC w intencji zmarłych

DZIEŃ ULICE
4 LISTOPADA
(Poniedziałek)
KŁODZKA, FABRYCZNA, KOLEJOWA, PLAC JAGIELOŃSKI
5 LISTOPADA
(Wtorek)
OGRODOWA
6 LISTOPADA
(Środa)
POWSTAŃCÓW WLKP., WĘGLOWA, ŚNIEŻNA, KOŚCIUSZKI, WIDOK, KOPERNIKA
7 LISTOPADA
(Czwartek)
ZDROJOWA, KRÓTKA, GWIEŹDZISTA, BEMA LANGIEWICZA, PLAC STAROMŁYŃSKI
8 LISTOPADA
(Piątek)
KOŚCIELNA, SŁODOWA, CICHA, NADBRZEŻNA, PARKOWA, STÓJKÓW
9 LISTOPADA
(Sobota)
RATAJA, RYNEK, WIEJSKA, ZAMENHOFA
10 LISTOPADA
(Niedziela)
GERBERÓW, STORCZYKÓW, MAKOWA, NIEZAPOMINAJEK, FIOŁKOWA, STOKROTEK, ŁĄKOWA, KLONOWA, WIOSENNA, LEŚNA, ZWYCIĘSTWA KONOPNICKIEJ, BRONIEWSKIEGO, ORAZ WYPOMINKI BEZ ADRESU  

SANKTUARIUM – MSZA ŚWIĘTA GODZ. 16:30 Każdego dnia o godz. 16:00 RÓŻANIEC w intencji zmarłych

DZIEŃ ULICE
4 LISTOPADA
(Poniedziałek)
KOPERNIKA, GRANICZNA, KOŚCIUSZKI, ORLA, SŁOWACKIEGO, WOLNOŚCI, PRZECHODNIA, STÓJKÓW, PLAC MARIAŃSKI
5 LISTOPADA
(Wtorek)
JADWIGI, CICHA, NADBRZEŻNA, ZAMKOWA, SPACEROWA, MIŁA, PRZECHODNIA, AL. MARZEŃ, KLONOWA, BRZOZOWA, KONOPNICKIEJ, LIPOWA, TRZECH WIESZCZY, PARKOWA, POLNA, POWSTAŃCÓW WLKP.
6 LISTOPADA
(Środa)
MONIUSZKI, LIPOWA, ZWYCIĘSTWA, ŻWIRKI I WIGÓRY, ŚNIEŻNA, BEMA, CIENISTA, PADEREWSKIEGO, OSTROWICZA, RATAJA, ZAMENHOFA, WYPOMINKI BEZ ADRESU ORAZ WYPEŁNIONE PRZEZ KURACJUSZY

Uczcijmy zmarłych minutą ciszy. Nieraz słyszymy tę oficjalną, świecką, zimną formułę. Wierzący grobową ciszę po zmarłych wypełniają modlitwą.

Pamiętamy i tęsknimy Po pierwsze dlatego, że pamięć o naszych przodkach, o przyjaciołach, o mistrzach jest wyrazem zwykłej ludzkiej wdzięczności. Nieraz ludzie zachowują się tak, jakby świat zaczynał się od nich. W naszym zagonionym, pędzącym do przodu świecie gubi się gdzieś szacunek dla korzeni, dla historii, dla tych, którzy byli przed nami. A przecież dziedziczymy po zmarłych nie tylko geny, ale i ducha. W pamięci zostają pojedyncze słowa, obrazy, fragmenty, epizody, uśmiech, wyraz twarzy, ciepło dłoni. A w tym wszystkim ich wiara, ich miłość, ich nadzieja, ich dobro, ich poświęcenie, ich przyjaźń… Każde ludzkie imię to osobna historia, niepowtarzalny los. Imiona zmarłych wymówione głośno w modlitwie brzmią jak wyznanie: pamiętamy o was, jeśli trzeba, wybaczamy popełnione zło, jesteśmy wdzięczni za dobro, brakuje nam was, tęsknimy za wami. Wierzymy w życie wieczne – Modlitwa za zmarłych jest wyznaniem wiary w życie wieczne. Wierzymy, że po drugiej stronie oni żyją. Nie umiemy sobie tego wyobrazić. Ale ufamy Bożej obietnicy. Wpatrujemy się w blask paschalnej świecy, która przypomina prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wszystkie lampki zapalane na cmentarzach są symbolem tego światła. Jezus mówi: „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Idę przygotować wam miejsce” (J14,2). Modląc się za zmarłych, błagamy Boga o dar nieba dla nich. Prosimy o wybaczenie im grzechów. Ta modlitwa w bardzo praktyczny sposób wyraża także nadzieję na nasze życie wieczne, na nasze zmartwychwstanie, na Wielkie Spotkanie w domu Ojca. Dlatego chrześcijanie nie czczą zmarłych ciszą, bo cisza kojarzy się z pustką, z nicością, z beznadzieją. Uczniowie Chrystusa w ciszy, która zostaje po zmarłych, powtarzają „wieczny odpoczynek”, szepczą „Zdrowaś”, a w każdej Eucharystii modlą się „pamiętaj Boże o naszych zmarłych braciach i siostrach”. Jesteśmy Kościołem  – Modlitwa za zmarłych wyraża także tajemnicę Kościoła – wspólnoty, która ogarnia żywych i umarłych. Kiedy w świątyniach czy na cmentarzach wyczytywane są imiona zmarłych, uświadamiamy sobie wspólnotę z nimi, dostrzegamy więź, która biegnie przez Chrystusa zmartwychwstałego. Przez Niego, w Nim jesteśmy z nimi jedno. Nie ma „dusz opuszczonych”. Kościół poleca Bogu wszystkich. Ale nawet ten dopisek „za dusze opuszczone”, który nieraz pojawia się w wypominkach, jest jakąś słuszną intuicją, że chcemy modlić się nie tylko za „naszych” zmarłych, ale i za tych innych, zapomnianych. Nie modlimy się dla nikogo o piekło, ale błagamy o miłosierdzie Boże nawet dla największych grzeszników. Nieraz ktoś martwi się, czy będzie obecny w kościele, kiedy będą wyczytywane imiona „jego” zmarłych. To nie jest najważniejsze. Ktoś modli się za „moich”, ja modlę się za „twoich” zmarłych. I tak jest dobrze. To także jest znak Kościoła wspólnoty, w którym modlimy się jedni za drugich. Najdoskonalszą formą modlitwy za zmarłych jest zawsze Eucharystia. Ofiarujemy odpusty – Tradycja Kościoła zna jeszcze jeden sposób modlitwy za zmarłych – ofiarowanie odpustu. Odpust to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy. Tłumacząc rzecz bardziej po ludzku, grzech zostawia w człowieku niszczące skutki także wtedy, gdy został już odpuszczony. Jeśli palacz rzucił nałóg, to ma nadal zniszczone płuca. Te bolesne następstwa grzechu nazywane są „karą doczesną”. Pokuta to właśnie stopniowe uwalnianie się z następstw grzechu, duchowa rekonwalescencja, która trwa także po śmierci w czyśćcu. Odpust jest formą przyspieszenia tego procesu. Cały Kościół wstawia się za grzesznikiem u Ojca. Prosi Go o zmniejszenie lub przekreślenie konsekwencji grzechu („kar doczesnych”). Czyni to zawsze przez pośrednictwo Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawcy.

Odpust zupełny za dusze w czyśćcu można uzyskać:  * Od południa Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – przez nawiedzenie kościoła i odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę”.
* Od 1 do 8 listopada przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych.
Konieczne są nadto zwykłe warunki odpustu czyli: 1) Stan łaski uświęcającej, w razie potrzeby spowiedź. Spowiedź nie musi mieć miejsca w tym samym dniu, w którym zyskujemy odpust. Po jednej spowiedzi można zyskać wiele odpustów. 2) Komunia święta. 3) Modlitwa w intencjach papieża. Nie za osobę papieża, ale w intencji, jaką on wyznacza. Nie trzeba jej znać. Wystarczy mieć intencję modlitwy w łączności z papieżem, np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. 4) Brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego. Nie trzeba zastanawiać się, czy ten warunek jest spełniony, czy nie. To wie Bóg. Ważne jest szczere pragnienie całkowitego odwrócenia się od grzechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *